A FELKÉSZÍTÉS FOLYAMATA
A felkészítés szakaszait és folyamatát 25 éves nemzetközi, részben külföldi üzleti tapasztalataim és számos, a gyakorlatban - a vállalati és a pályázói oldalon egyaránt - megélt valódi állásinterjún szerzett bevált gyakorlat alapján állítottam össze. A módszer egyik erőssége abban áll, hogy - a számos állásinterjú során kiforrott felkészítési folyamat nem csupán az általános üzleti elvárásokat és a célzott pozíció sajátosságait, hanem a pályázó nyelvi és szakmai felkészültségét és személyes adottságait is figyelembe veszi. Az állásinterjúra történő felkészítés három részből tevődik össze, amelyek egymással időrendileg és logikailag egyaránt szerves kapcsolatban állnak.
|
1. szakasz: Felmérés
Az állásinterjúra történő fékészülés sikere és a további teendők meghatározás érdekében az első szakaszban történik a pályázó nyelvi és szakmai felkészültségének objektív felmérése, a célzott vállalat és pozíció feltérképezésével. Mindezek alapján felállítjuk az interjún követendő stratégiát, feltérképezzük a pályázó esetleges nyelvi és szakmai hiányosságait, majd összegezzük a siker érdekében elvégzendő feladatokat. |
2. szakasz: Lehetséges kérdések összeállítása
Kérdéslista, amely figyelembe veszi az ágazati trendeket, a vállalat által képviselt értékeket és a vállalati célokat, a célzott pozíció sajátosságait, csakúgy, mint a pályázó szakmai tapasztalatait, végzettségét, rátermettségét és személyes tulajdonságait. A lista összeállításához a pályázó részére a betölteni kívánt pozícióhoz kapcsolódó kész - az adott ágazatban működő cégek által alkalmazott - angol és magyar nyelvű kérdéseket bocsátok rendelkezésre.
|
3. szakasz: Állásinterjú helyzetgyakorlatok
A nemzetközi és hazai üzleti élet elvárásain és szokásain alapuló valós - a pályázó személyére és a célzott pozícióra szabott - állásinterjú-helyzetek begyakorlása, a már kidolgozott kérdéslista alkalmazásával. A helyzetgyakorlatok komplex módon, több oldalról segítik az állásinterjú sikerét: nem csupán a nyelvi hiányosságok kijavítását, hanem a jelentkező szakmai és pszichológiai felkészülését is szolgálják.
|
S.T.A.R. elv - a válaszadási technika
A S.T.A.R. négy elemből álló rövidítés, amelynek elemeit az interjú során az alábbi időrendi és logikai sorrendben érdemes követni.
|
Minden elem kibontható, számszerűsíthető és szakmai példákkal illusztrálható, az interjú jellegétől, hangulatától és a felvételzitetők személyiségétől függően. A S.T.A.R. elv lényege, hogy az állásinterjúra jelentkező a az állás elnyerése érdekében a felkészülés során rendszerbe foglalja legfontosabb tulajdonságait és addigi szakmai tevékenységét. A S.T.A.R. olyan válaszadási technika, amely komoly segítséget jelent minden állásinterjún.